تبلیغات
همبستگی اسلام آبادغرب - واکنش رهبری به فیلم محمد(ص)
همبستگی اسلام آبادغرب
امام علی : حق را بگویید هر چند تلخ باشد

واکنش رهبری به فیلم محمد(ص)

جمعه 13 شهریور 1394

نویسنده: همبستگی اسلام آبادغرب |

نمایش فیلم محمد رسول الله (ص) 
واکنش رهبری به فیلم محمد(ص)

پس ازسالها انتظار،‌ سرانجام  شاهكار مجید مجیدی در دهه كرامت روی پرده سینما رفت؛ شاهكاری كه برای اولین بار در سینمای ایران به واسطه آن شاهد حضور بهترین‌‌های جهان در عرصه‌‌های مختلف فنی هستیم ازجمله موسیقی،‌ فیلمبرداری، ‌دكور جلوه های ویژه و... كه در كنار تیم ایرانی متعهدانه، سنگین‌ترین اثر سینمای تاریخ ایران  را به روی پرده بردند و همان‌طور هم كه توقع بود فروش فیلم در آغاز اكران با ركورد تاریخی مواجه گردید. خیل عظیم  مردم و اهل هنر برای دیدن این اثر فاخر و ارزشی صف كشیدند و در شرایطی كه سینماهای كشور گاه از زیرساخت‌های لازم و مناسب برای اكران برخوردار نیستند فیلم بازخورد بسیار خوبی پیدا كرد.ازجمله انتقاداتی كه  از مدتها قبل بر فیلم مجیدی شده بحث هزینه‌های آن بوده است.  150 میلیارد تومان یا15 میلیون دلاری كه  فیلم مجیدی را سنگین و پرخرج‌ترین اثر تاریخ سینمای ایران  تبدیل كرده است.

 

این رقم در ظاهر بسیار زیاد است اما وقتی به محصولات فیلم اعم از گردآوری مشاهیر دنیا و تیم‌های حرفه‌‌ای در این زمینه و انتقال تجربیات متخصصین نام آشنای جهانی در فیلم می‌رسیم و همچنین ساخت سه شهرك تاریخی؛ یعنی شهرك مدینه، ‌مكه و یثرب كه برای زمان نامحدودی تهیه و امكان استفاده برای دیگر فیلم‌ها را در آن میسر می‌كند،‌ می‌بینیم هزینه زیادی نیست از سوی دیگر در برابر برآیند كلی سینمای ایران كه ام‌القرای جهان اسلام، و متاسفانه اكثر آثارش حرفی برای گفتن در عرصه  جهانی ندارند رقم گزافی نیست؛‌ به‌خصوص این‌كه اگر 15 میلیون دلار فیلم مجیدی را خارج از گران شدن دلار از هزار به سه هزار تومان با آثار مطرح سینمای جهان و هزینه‌های آنها مقایسه كنیم می‌بینیم مجیدی با دست خالی و تقریبا با هیچ درجنگ نامتقارن رسانه و فرهنگ به فتح گیشه‌های جهانی رفته است.

 

برای تبیبن بهتر این مسئله بد نیست به  رقم‌های نجومی فیلم‌های مطرح دنیا نیز نگاهی بیندازیم فیلم‌های نام آشنایی مثل «آواتار» به كارگردانی جیمز كامرون237 میلیون دلار، «‌هری پاتر و شاهزاده»  250 میلیون دلار، «‌بازگشت  سوپرمن» 232 میلیون دلار، ‌»دزدان دریایی كاراییب» 225 میلیون دلار ، ‌»هابیت» 270 میلیون دلار ...

 


 آخرین ساخته مجید مجیدی را از هر لحاظ  كه نگاه كنیم یك اثر متمایز و شاخص است، فیلمی كه شاید اولین ركن متفاوت بودنش در زمان طولانی اش نمود پیدا می كرد اكران فیلمی با زمان نسبتا طولانی سه ساعته در سینمای ایران به نوع خود عجیب به نظر می‌رسید و همین طولانی بودن برخی را نگران خسته شدن تماشاگران كرده بود اما به حق می‌توان گفت مجیدی از عهده این زمان به خوبی برآمده هرچند می‌توانست با كوتاه كردن برخی سكانس‌ها، جذابیت كار را كه بیشتر منطبق با سبك خودش متكی به آرایش صحنه و تصویر است بیفزاید، اما این سه ساعت در كنار هنرنمایی مجیدی  و تیم او صد البته  داستان‌های جذاب زندگی پیامبر اعظم  كه مجیدی سعی كرد آنها را در زمانی مشخص به تصویر بكشد چیز زیادی نیست.

 

«صفارهرندی» در جلسه  فعالان مجازی كه چند روز پیش در شهر مشهد برگزار شده بود در خصوص دیدگاه مقام معظم رهبری درباره فیلم مجیدی گفت شنیده ام ایشان بعد از دیدن فیلم كه به نظرمی‌رسید زمانش طولانی و خسته كننده بوده باشد فرمودند حاضرم همین الان با همان شوق اولیه فیلم را از اول تا به آخر دوباره ببینم. چیزی كه تقریبا از زبان  بسیاری از بینندگان  فیلم در سینما هم می‌توان شنید مخصوصا  تماشاگرانی كه تاریخ  زندگی پیامبر اعظم را مطالعه كرده بودند و بافضاسازی های مجیدی همزادپنداری بیشتری می‌كردند.

 


  از همان زمانی‌كه خبر ساخت فیلم مجیدی رسانه‌ای شد فرقه وهابی و گروه‌های افراطی به لطایف‌الحیلی سعی به تخریب و تحریم این فیلم زدند تا افكارعمومی جهان اسلام را ضد آن تحریك  كنند و حتی اكنون كه فیلم اكران عمومی شده عده ای از این افراط گرایان فتوای حرام بودن دیدن فیلم را صادر كرده‌اند. اما هنر مجیدی و سایر عوامل فیلمش در ساخت این اثر مانع از آن شده كه رسانه‌های دنیا از بازتاب نمایش آن و اشاره به نقاط مثبت فیلم چشم بپوشند. نسخه فرانسوی روزنامه هافینگتون پست امریكا، خبرگزاری رویترز، شبكه فرانسه 24، روزنامه گاردین انگلیس، روزنامه اسرائیلی ها‌آرتص، روزنامه اكسپرس تریبون، شبكه خبری «میدل ایست‌ای»‌، سایت المانیتور و شمار دیگری از رسانه‌ها همچون «گالف نیوز»‌ و ‌«‌ای بی‌تایمز»‌ به انعكاس اخبار مربوط به فیلم «محمد رسول‌الله» مجید مجیدی پرداخته‌اند.

 

جالب‌تر آن‌كه نه تنها در ایران كه به شهادت تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از جشنواره مونترال كانادا شاهكار مجید مجیدی بااستقبال خوب مخاطبان غربی روبرو شده است تا جایی‌كه بنا به شواهد منتشر شده در جشنواره مونترال صف‌های طویلی برای تهیه بلیط فیلم در حاشیه جشنواره تشكیل شده است.یكی از نقد‌هایی كه درباره آخرین اثر مجید مجیدی مطرح شده به موسیقی آن و عدم ارتباطش با فضای اسلامی بر می‌گردد. هرچند این موسیقی كه توسط  هنرمند شاخص جهانی و دارنده اسكار به صورت صلواتی تولید شده كه به قول شاعر چون برخاسته از دل بوده بر دل بسیاری از تماشاگران فیلم هم نشسته است.

 

برخی از منتقدان می‌گویند موسیقی فیلم در مقابل موسیقی «الرساله» مصطفی عقاد، حرف چندانی برای گفتن ندارد زیرا «الرساله» براساس اذان و المان‌های اسلامی بود و برای همین هم ماندگار شد اما در این فیلم مجیدی حتی صلوات را به شكلی كلیسایی به موسیقی تبدیل كرده‌اند  كه در پاسخ باید گفت اتفاقا مجیدی همان كاری را كه مد نظرش بوده انجام داده و موسیقی فیلم نیز به‌جا انتخاب شده؛ چراكه از ابتدا كارگردان فیلم گفته بود كه این اثر را برای معرفی پیامبر اسلام به جهانیان و غیرمسلمانان می‌سازد. اگر به متن فیلم و پیام‌هایی كه از آن مخابره می‌شود نیز دقت كنیم به‌راحتی درمی‌یبابیم كه مخاطب فیلم،‌ مسیحیان و یهودیان هستند فیلم به صراحت با آنها حرف می‌زند و ریتم موسیقی هم یكی از این ابزارهاست تا پیام را بهتر منتقل كند.


برخی از روزنامه‌های خارجی در مواردی تحلیل‌های مثبت و جداگانه‌ای درباره این فیلم منتشر كرده‌اند كه از جمله آنها می‌توان به انتشار نقد مثبتی در روزنامه هافینگتون پست اشاره كرد. در این تحلیل فیلم اخیر مجیدی باشكوه توصیف شده است. منتقد روزنامه گاردین انگلیس اشاره كرده كه نتوانسته شگفتی خود را از عظمت فیلم «محمد رسول‌الله» پنهان كند. در عین حال خبر خوب دیگر درباره بازخوردهای مثبت نسبت به این فیلم، امتیاز بالای آن در ‌ای‌ام‌دی‌بی، سایت مرجع اطلاعات فیلم‌ها و سریال‌های دنیاست.

 

فیلم مجید مجیدی به فاصله تنها پنج روز از زمان اكران جهانی و ملی خود در ایران توانسته امتیاز خوب 7/8 از 10 را از كاربران اینترنتی بگیرد. 7/8 در سایت‌ ای‌ام‌دی‌بی‌ امتیاز بسیار خوبی محسوب می‌شود كه معمولاً كمتر اثر سینمایی آن را دریافت می‌كند و این بازتاب و انعكاس اكران جهانی فیلم مجیدی در رسانه‌های دنیا كماكان ادامه دارد. برای مثال روزنامه لوموند در گزارشی نوشت: از زمانی كه مجید مجیدی  در سال 1998 برای فیلم« بچه‌های آسمان» جایزه اسكار بهترین فیلم خارجی را دریافت نمود بلند پروازانه اعلام كرد كه می‌خواهد برای جهان اسلام فیلم بسازد فیلمی كه امروز با برخود  و مخالفت علمای وهابی مواجه شده است آنها با شدت دیدن فیلم را ممنوع كرده‌اند.  نشریهLorientlejour نیز دریادداشتی آورده است: فیلم«محمد رسول‌الله» مجید مجیدی برای پایان بخشیدن تصاویر خشونت‌آمیز اسلام است، ‌زیرا در سال‌های اخیر تصاویر منفی و خشونت باری از اسلام و پیامبر اسلام در غرب ارائه می‌شد كه با ماهیت واقعی آن فرق داشت. منتقد هافینگتون پست فرانسوی هم فیلم «محمد رسول‌الله» ساخته مجید مجیدی را که به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره مونترال به نمایش درآمد باشکوه خوانده و نوشته است: فیلمی که سی ونهمین جشنواره فیلم مونترال را افتتاح کرد، به کارگردانی مجید مجیدی فیلمی رمانتیک-تاریخی است که چون یک نقاشی دیواری باشکوه بر کودکی حضرت محمد (صلوت‌الله علیه وآله) تمرکز دارد.

 

این محصول سه ساعته، یادآورفیلم‌های اسطوره‌ای مذهبی دهه ۱۹۵۰ است که همه احساسات خوب را منعکس می‌کردند. در عین حال «سرژ لوسیک» مدیر و بنیانگذار جشنواره مونترال هم گفته نقش این جشنواره، نمایش فیلم‌هایی است که نظری ترویجی نداشته باشند و در و رای همه نقطه نظرات از انسانیت و دیدگاه هنری فیلم‌ساز دفاع کنند. «فیل هواد» منتقد گاردین هم از جمله نخستین منتقدان مطرح غربی است که پس از تماشای فیلم «محمد رسول‌الله» به تمجید از این فیلم پرداخته است.

در هرحال سه‌گانه بودن فیلم مجیدی خود به تنهایی جالب توجه است و به طور حتم آثار بعدی این سه‌گانه از آنچه  دیده شده قوی‌تر و زیباتر خواهد بود.

نظرات() 
بانک وبلاگ های ایرانی
شنبه 14 شهریور 1394 08:19 ق.ظ
با ثبت وبلاگ خود در بزرگترین بانک وبلاگ های ایرانی بازدید خود را چندین برابر کنید..
علی باقری
جمعه 13 شهریور 1394 09:15 ب.ظ
سلام بنده باقری هستم مدیر پایگاه خبری اسلام آباد جوان خوشحال میشوم بنده را لینک نمایید بنده شما را لینک نمودم
http://eslamabadjavan.mihanblog.com/
علی باقری
جمعه 13 شهریور 1394 09:14 ب.ظ
سلام بنده باقری هستم مدیر پایگاه خبری اسلام آباد جوان خوشحال میشومبنده را لینک نمایید بنده شما را لینک
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : همبستگی اسلام آبادغرب

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی


← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :