همبستگی اسلام آبادغرب
امام علی : حق را بگویید هر چند تلخ باشد

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله: هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت‏ به لطف خداوند بدگمان شده است. چرا که خداوند می ‏فرماید: اگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بی نیازشان می ‏کند.

 

1- ادب هنگام غذا خوردن:

برای خوردن غذا دو زانو می نشست و پاهای خود را جمع می فرمود، همانگونه که نمازگزار می نشیند، غیر از اینکه یکی از زانو ها و پاها را روی زانو و پای دیگر می نهاد و می فرمود؛ همانا من بنده ام، و همچون بندگان غذا می خورم و مانند آنها می نشینم.

 

2- خوردن همه گونه غذا

رسول خدا همه گونه غذا میل می فرمود و از هر طعامی که خداوند آنرا برایش حلال نموده بود، همراه با خانواده و خدمتگزاران خویش میل می فرمود.

 

3- خوردن شام را ترک نکنید

امام علی فرمودند: پیامبران بعد از خواندن نماز عشاء، غذا می خوردند، پس شما هم خوردن شام را ترک نکنید، چرا که ترک آن، باعث خرابی بدن می شود.

 

4- خوشبو شدن دهان


وهب بن عبد ربه می گوید: دیدم امام صادق (ع) خلال می نمود، وقتی به آن حضرت نگریستم، فرمود: رسول خدا (ص) خلال می نمود و خلال کردن دهان را خوشبو می کند.

 

پیامبر خدا (ص) فرمود: از پر خوری بپرهیزید که دل را سخت می کند، و اعضاء بدن را در اطاعت خدا تنبل می سازد، همتها ار از شنیدن پند و اندرز کر می کند.


خوردن عسل

امام صادق(ع) فرمودند: رسول خدا (ص) عسل را خیلی دوست داشت.

 

خوردن انار

عمر بن ابان کلینی می گوید: شنیدم که امام باقر و امام صادق (ع) می فرمودند: در روی زمین، میوه ای دوست داشتنی تر از انار، نزد رسول خدا (ص) نبود، به خدا سوگند، هر گاه که رسول خدا (ص) انار میل می فرمود، دوست داشت که کسی را در آن شریک نفرماید.

 

غذای داغ برکت ندارد

رسول خدا (ص) غذای داغ میل نمی فرمود و می گذاشت تا سرد شود و می فرمود: خداوند به ما آتش نخورانده است، همانا که غذای داغ برکت ندارد، پس آن را سرد کنید.

رسول خدا(ص) به هنگام خوردن غذا، "بسم الله" می گفت وبا سه انگشت از مقابل خویش غذا می خورد و از جلوی کسی غذا بر نمی داشت، وقتی که غذا را آماده می کردند، پیامبر پیش از دیگران مشغول خوردن می شد، سپس سایرین شروع به خوردن غذا می نمودند.

آن حضرت با سه انگشت ابهام، سبابه و انگشت میانی، غذا می خورد و گاها با دو انگشت غذا میل نمی فرمود و می فرمودند: خوردن شیطان این گونه است

 

 زهد شکم

نان جوی الک نکرده می خورد، و هرگز نان گندم نخورد واز نان جو هم سیر نشد. هرگز برسر سفره رنگین غذا نخورد تا این که از دنیا رحلت فرمود، هندوانه و انگور را می خورد، خرما میل می کرد و هسته آن را به گوسفندان می داد، سیر، پیاز، و تره و عسل موم دار نمی خورد.


پیامبر خدا (ص) هرگز از غذایی مذمت و بدگویی نکرد، اما خوردن آن را بر دیگران حرام نمی آورد


پیامبر(ص)فرمودند: آدمی ظرفی بدتر از شکمش پر نکرده است 

انس گوید رسول خدا (ص) از ایستاده آب خوردن نهی فرمود، پرسیدم: ایستاده خوردن چه حکمی دارد؟ فرمود: خوردن بدتر است.

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : همبستگی اسلام آبادغرب

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی


← آخرین پستها

← نویسندگان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic